Moja praca i działalność zawodowa od początku związana była z budownictwem. Zaczynałem jako majster na polskich budowach, a na początku lat 90-tych wzbogacałem swoje doświadczenie zawodowe na budowach zagranicznych, będąc majstrem lub kierownikiem budów. Tam po raz pierwszy spotkałem się z ceramicznym kominem systemowym. Zafascynowała mnie jego prostota, funkcjonalność i jakość. Kiedy otrzymałem propozycję pracy w firmie Schiedel, zajmującej się produkcją kominów, nie zastanawiałem się długo. W ten sposób od 30 lat pracuję w firmie Schiedel., w której zajmowałem kolejno stanowiska doradcy technicznego, dyrektora technicznego oraz od 2012 roku prokurenta, a moją pasją zawodową są systemy kominowe.
Praca w międzynarodowym koncernie daje ogromne możliwości rozwoju. Możemy liczyć na wsparcie naszych kolegów z centrali, mamy bieżący przegląd sytuacji na europejskim rynku kominowym, oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii czy materiałów wykorzystywanych w technice kominowej i wentylacyjnej. Posiadamy specjalny dział rozwoju i laboratoria technologiczne. Dzięki temu, że funkcjonujemy w 25 krajach europejskich, w każdym z nich oferując klientom rozwiązania zgodne z obowiązującymi tam przepisami, widzimy zmieniające się trendy w budownictwie idące w kierunku budynków niskoenergetycznych oraz pasywnych. Obserwujemy rosnącą świadomość potrzeby oszczędzania energii, minimalizację jej strat oraz konieczność wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii. Mówi się dużo o domach pasywnych i niskoenergetycznych, które nie zawsze uwzględniają posiadanie komina w budynku. My mamy przeświadczenie, że w ostatnim czasie w budownictwie forma staje się ważniejsza niż pierwotna funkcja. Tezę tę potwierdza prof. Hugo Hens. belgijski ekspert który apeluje do projektantów mówiąc: Udane miejsce zamieszkania to synonim szczęścia i przyjemności. Budujcie swoje projekty wokół tych właśnie wartości! Ten aspekt przeszkadza mi, gdy mówi się o domach pasywnych, bo w tego rodzaju budownictwie forma staje się ważniejsza niż funkcja. A powinno być odwrotnie. Budownictwo pasywne jest aspołeczne i nieracjonalne. Oczywiście przemysł kominowy nie stoi w miejscu, rozwija się i ma rozwiązania, które są w stanie spełnić surowe wymagania i oczekiwania obecnych użytkowników.

Cofając się wstecz pamiętam moje początki w firmie Schiedel: pierwsze targi Budma w 1996 roku, wprowadzanie nowych produktów, norm i aprobat technicznych pod koniec XX wieku. Warto podkreślić, że zawsze firma Schiedel wyprzedzała rynek i pełniła rolę pioniera. Wspominam setki spotkań z architektami, instalatorami, kominiarzami, wiele szkoleń i wdrożeń innowacyjnych produktów. Mam ogromny szacunek i uznanie dla pracy kominiarzy. Z dumą mogę stwierdzić, że byłem zapraszany i uczestniczyłem we wszystkich świętach kominiarskich. W tym czasie miałem przyjemność pracować z wieloma kominiarzami, takimi jak Antoni Heryszek i Wilhelm Syrnicki. Doskonale układała mi się współpraca z Janem Breitscheidlem, byłym prezesem Korporacji Kominiarzy Polskich. Podziwiam i cenię ogromną wiedzę kominową Janka Budzynowskiego. Poznałem go w trakcie opracowywania naszych pierwszych aprobat technicznych w Instytucie Techniki Budowlanej. To na podstawie jego ocen w 1995 roku powstały pierwsze aprobaty techniczne na systemowe kominy trójwarstwowe. Obecnie współpracuję z wieloma organizacjami, które dotykają w jakiś sposób techniki kominowej. Praca ta jest ogromnie satysfakcjonująca i motywująca, poprzez udział w tworzeniu czegoś nowego i lepszego. Wymienię tu: Polski Komitet Normalizacyjny – Komitet Techniczny nr 318 ds. Kominów, European Committee for Standardisation TC 166 Chimneys, Stowarzyszenie Kominy Polskie, Forum Individuelles Heizen czy Izba Gospodarcza Urządzeń OZE.
Cieszę się, że mogę mieć swój wkład w powstawanie nowych przepisów i norm spełniających wymagania w zakresie bezpieczeństwa odprowadzania spalin. We współpracy z branżą kominkową współtworzyliśmy projekty: 3xK - Komin, Kominek, Kominiarz czy Drewno – Pozytywna Energia. Od kilku lat, poprzez liczne petycje, staramy się zwrócić uwagę administracji rządowej na konieczność nowelizacji przepisów budowlanych w sprawie komina bezpieczeństwa, będącego koniecznym i niezbędnym elementem każdego budynku, w obecnej sytuacji braku stabilności na rynku energetycznym. Ale ta historia wciąż się pisze i pewnie będzie kiedyś okazja o tym porozmawiać.
Roman Nowak
30 lat firmy Schiedel w Polsce w 10 punktach .. trudno wybrać te kamienie milowe ale ..
1995 - powstanie spółki Schiedel Polska z siedzibą w Opolu
1996 - rozpoczęcie sprzedaży, budowa siatki dystrybucyjnej
1997 - otwarcie biura sprzedaży i magazynu w Toruniu
1998 - budowa zakładu produkcyjnego i rozpoczęcie produkcji pustaków w Opolu
2001 - zakup zakładu produkcyjnego w Lubiczu k. Torunia
2006 - budowa w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej w Lubiczu
2018 - przejęcie marki kominowej Wulkan od Icopal
2020 - przejęcie zakładu Ontop Polska produkującego stalowe systemy kominowe w Wiewiórczynie, woj. łódzkie
2022 - początek budowy najnowocześniejszego zakładu produkującego systemy stalowe w Okupie Wielkim k. Łodzi
2023 - start produkcji systemów stalowych w Okupie Wielkim i ich dystrybucja na całą Europę.